karta kredytowa

Co jest tańsze — karta kredytowa czy kredyt odnawialny?

Wiele osób szuka sposobu na to, by w razie potrzeby mieć dostęp do dodatkowej gotówki. Jest to szczególnie praktyczne w sytuacji, gdy nie posiadają one zbyt dużych oszczędności lub wolą trzymać je na lokacie i czerpać z nich zyski, a w razie potrzeby pożyczyć niewielką kwotę z innego źródła. Rozwiązaniem mogą być zarówno karta kredytowa, jak i kredyt odnawialny. Obie te opcje dają dostęp do gotówki, jednak należy mieć świadomość, że trzeba ją w miarę szybko zwrócić, aby nie ponosić dodatkowych kosztów. Która z tych dwóch opcji jest korzystniejsza?

Karta kredytowa – najważniejsze informacje

Karta kredytowa jest produktem oferowanym klientom przez banki, dzięki któremu zostaje im przyznany określony limit kredytowy do wykorzystania. Cykl rozliczeniowy trwa w tym przypadku 30 dni, co oznacza, że pieniądze wydane w tym czasie przy użyciu karty kredytowej są sumowane, a termin spłaty całej kwoty wynosi zwykle około 20 dni. Jeśli zmieścimy się w wyznaczonym czasie ze spłatą zadłużenia, nie ponosimy żadnych kosztów w związku z korzystaniem z karty kredytowej. Limit przyznawany przez bank odnawia się wraz z wygenerowaniem zestawienia za miniony miesiąc, dzięki czemu z tego rodzaju kredytu można korzystać cały czas.

Oczywiście tak jak inne produkty bankowe, tak i karty kredytowe mogą być przyznawane na różnych zasadach, a korzystanie z nich może być obwarowane nieco innymi przepisami. Aby wybrać najlepszą ofertę, należy sprawdzić ranking kart kredytowych udostępniony na ZgarnijPremie.pl.

Co warto wiedzieć o kredycie odnawialnym?

Kredyt odnawialny nazywany jest również linią kredytową, limitem debetowym lub limitem w koncie. Wszystkie te określenia dotyczą usługi polegającej na tym, że klient banku posiadający w nim konto bankowe ma możliwość wydania większej kwoty pieniędzy, niż wynosi saldo jego własnych środków. Na pierwszy rzut oka może to przypominać nieco sposób działania karty kredytowej, jednak w rzeczywistości różnic jest bardzo wiele.

Okres kredytowania w przypadku kredytu odnawialnego wynosi 12 miesięcy, jednak spłata odsetek od wykorzystanej kwoty limitu następuje co miesiąc. Kwota limitu jest ustalana przez bank indywidualnie dla każdego klienta i jest powiązana bezpośrednio z jego zdolnością kredytową. Ponadto ze środków przyznanych nam w ramach kredytu możemy skorzystać dopiero w momencie, gdy wyczerpie się pula naszych własnych pieniędzy zgromadzonych na koncie powiązanym z kredytem odnawialnym. Z kolei otrzymując wpłatę na konto, musimy mieć świadomość, że kwota ta pokryje w pierwszej kolejności ewentualne zadłużenie, a pozostała część zostanie zaksięgowana jako nasze prywatne środki.

Karta kredytowa czy kredyt odnawialny?

Trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, gdyż wybór w dużej mierze będzie zależał od indywidualnych preferencji. Warto zwrócić uwagę na takie kwestie, jak oprocentowanie. Limit dostępny na karcie kredytowej będzie wyżej oprocentowany niż limit dostępny w ramach kredytu odnawialnego, jednak spłacając zadłużenie na karcie kredytowej w terminie, możemy z niej korzystać praktycznie za darmo. Jeśli jednak obawiamy się, że nie będziemy w stanie spłacać zadłużenia na karcie kredytowej w ciągu wyznaczonego czasu, to bardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie kredyt odnawialny w rachunku osobistym, gdyż jest niżej oprocentowany.

Istotną kwestią jest też wysokość dostępnego limitu. Z reguły kredyt odnawialny daje nam dostęp do większej kwoty niż karta kredytowa. Trzeba pamiętać także o tym, że karta kredytowa działa tak samo jak karta płatnicza, a więc pozwala na dokonywanie płatności np. w sklepach, jednak nie można wykorzystać limitu dostępnego na karcie kredytowej do zrobienia przelewu. Jeśli zatem zależy nam na tym, aby móc operować gotówką lub wykonywać tradycyjne przelewy z konta na konto, lepszym rozwiązaniem będzie limit w koncie.

Jak widać, oba produkty bankowe mogą być korzystne dla różnego typu użytkowników. Wybór właściwego powinien być podyktowany osobistymi potrzebami, nie należy zatem kierować się aktualnymi trendami, czy wyborami dokonywanymi przez innych.  • Karta kredytowa jest super. Myślę, że fakt, że jest okres bezodsetkowy tutaj dużo daje. Dzięki temu można pożyczać pieniądze totalnie bez kosztów. Jest w tych haczyk. Wydanie karty i jej odnawianie kosztuje. Ale jak założyć kartę w promocji, to i tych opłat człowiek może uniknąć.

  • Jak widziałam oferty dotyczące kart kredytowych, to wydaje mi się, że są dużo bardziej opłacalne. Bonusy też wyglądają ciekawie. Chyba raczej karta:)


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *