Jak obliczyć zdolność kredytową

Jak obliczyć zdolność kredytową?

Niektórym może się wydawać, że wzięcie jakiegokolwiek kredytu jest czymś prostym. Może być spowodowane tym, że ich historia finansowa nie jest nieciekawa i nie mieli problemu z pożyczką. Jednakże należy mieć na uwadze, że banki posiadają swój specjalistyczny system, przy którym mają swoje wymagania. Jakie? W niniejszym poradniku będziemy pisać o zdolności kredytowej, a także podpowiemy, jak ją obliczyć.

Co to jest zdolność kredytowa?

Osoba, która zamierza wziąć kredyt w jakimś banku na konkretną kwotę, musi przede wszystkim znaleźć odpowiednią instytucję finansową, która mu to umożliwi. Może być zwykły bank, w którym posiada konto bankowe, a także mogą być to różne firmy pozabankowe tzw. parabanki, które także mogą udzielić kredytu. Każde takie biura pożyczkowe itp. posiadają swój specjalistyczny system, przy którym wyliczają nie tylko zdolność kredytową kredytobiorcy, ale także weryfikują tożsamość klienta. Czym jest zdolność kredytowa? Jest to nic innego jak zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu na konkretną kwotę wraz z odsetkami. Do tego wchodzi nie tylko ustalony termin spłaty, ale także kwota ratalna, która powinna być spłacana co miesiąc (zazwyczaj). Wbrew pozorom może się wydawać, że zaciągnięcie kredytu jest czymś prostym. Wszystko to zależy od różnych czynników, które wpływają na naszą zdolność kredytową. Bywają takie przypadki, gdzie kredytobiorca nie może otrzymać kredytu, ponieważ jego zdolność kredytowa jest zbyt niska. Co to oznacza? To znaczy, że jego comiesięczne zobowiązanie nie dałoby radę spłacić zaciągniętego kredytu, gdyż jego finanse nie odpowiadają wyliczonej kwoty ratalnej.

Jak obliczyć zdolność kredytową?

Kredyt można wziąć na różne sposoby. Można udać się do banku stacjonarnego, ale także można to zrobić za pomocą internetu, w którym banki także oferują takie usługi. Osobiście polecamy tę pierwszą formę, ponieważ kredytodawca będzie się wypytywał o konkretne dane osobowe itp. i w razie niejasności, można dopytać się, aby sukcesywnie przejść weryfikacje. Pytania zadawane przed wierzyciela są objęte właśnie zdolnością kredytową, ponieważ odnoszą się nie tylko do danych osobowych kredytobiorcy, ale także sytuacji finansowej. W jaki sposób banki obliczają zdolność kredytową? Oprócz danych personalnych (wiek, stan cywilny itp.), zdolność kredytowa obejmuje szereg informacji tj. comiesięczne dochody, wydatki na konkretne zapotrzebowania, informacja o BIK, KRD, rodzaj umowy o pracę, zaległe kredyty (jeśli oczywiście są) itp. Podczas gdy kredytobiorca wymienił już wymagane dane, kredytodawca przechodzi teraz to ustalenia kwoty, o jaką klient się stara, a także termin spłaty i comiesięczną ratę itp. Dzięki temu obliczana jest zdolność kredytowa.

Czy można wziąć kredyt bez zdolności kredytowej?

Jak najbardziej. Banki i parabanki posiadają taki system, aby miały pewnego rodzaju zabezpieczenie finansowe. Jednakże można wziąć kredyt bez zdolności kredytowej w różnych instytucjach bankowych lub pozabankowych. Są one alternatywą dla osób, które posiadają niską zdolność kredytową, aby mogły zaciągnąć kredyt na konkretne zapotrzebowania. Jednakże warto samemu sprawdzić naszą zdolność kredytową, by mieć pewność, czy zdołalibyśmy wziąć pożyczkę w jakimś banku.  • A za zdolność kredytową nie odpowiada głównie umowa w pracy? Albo staż pracy? Chyba pracując na B2B nigdy nie dostałabym kredytu…

    • Zarobki mają duże znaczenie, niektórzy na B2B mogą wyciągać 10k netto, to by bylo dziwne jakby nie byli w stanie dostac kredytu 😉


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *