Wiesz z pewnością, że zanim bank podejmie decyzję w sprawie akceptacji lub odrzucenia wniosku kredytowego, ocenia zdolność kredytową klienta. A co, jeśli nie jesteś zatrudniony na umowie o pracę, a zamiast tego pracujesz w oparciu o umowę zlecenie lub umowę o dzieło? Czy w takiej sytuacji bank odmówi ci kredytu?
Czy można dostać kredyt, pracując na umowie zleceniu lub umowie o działo?
Praca na umowę zlecenie nie jest czymś, co by cię z miejsca dyskwalifikowało jako kredytobiorcę. Wręcz przeciwnie. Choć klienci zatrudnieni na umowę o pracę na czas nieokreślony są tymi preferowanymi przez banki, pamiętaj o jednym – umowa, w oparciu o którą pracujesz, jest tylko jednym z czynników, które bank weźmie pod uwagę przy ocenianiu twojej zdolności kredytowej. Oprócz tego liczą się takie aspekty jak historia kredytowa, wysokość dochodów, liczba osób na utrzymaniu, wiek, stan cywilny, wykształcenie, zawód i okres zatrudnienia.
Dopiero po wzięciu pod uwagę łącznie tych wszystkich kwestii bank może ocenić, czy wnioskodawca jest wiarygodny i rzetelny. To oznacza, że pracując na umowie zleceniu, możesz być dla banku o wiele wiarygodniejszym klientem niż ktoś na umowie o pracę, jeśli inne z wymienionych wyżej aspektów będą w twoim przypadku przedstawiać się korzystniej.
Zwłaszcza że niektóre z tych aspektów, takie jak regularność dochodów czy terminowa spłata dotychczasowych zobowiązań, mogą być w ocenie banku ważniejsze niż umowa, na której jesteś zatrudniony. Każdy bank stosuje nieco odmienne podejście do oceny zdolności kredytowej i inne kwestie stawia na pierwszy miejscu.
Kredyt przy umowie zleceniu lub umowie o dzieło – na jakich zasadach?
Wśród cech, które są brane przez bank pod uwagę, jako te świadczące o dobrej zdolności kredytowej wnioskodawcy, panuje więc pewna hierarchia. To, która z nich będzie uznawana za tę najważniejszą, zależy, jak już powiedzieliśmy, od banku i jego własnej polityki w tej kwestii.
Z reguły jednak dla banku najważniejszy nie jest rodzaj umowy, w oparciu o którą zarabiasz na życie, lecz ciągłość twojego zatrudnienia, ponieważ to ona właśnie jest najlepszym gwarantem ciągłości spłaty zobowiązania. Większą szansę otrzymania kredytu masz więc wtedy, gdy możesz pochwalić się długim stażem pracy w danym miejscu oraz ogólnie długą obecnością na rynku pracy.
Bank korzystniej też rozpatrzy twój wniosek, jeżeli będzie mieć pewność, że przynajmniej na jakiś czas będziesz miał jeszcze zagwarantowane zatrudnienie. Dlatego konieczne może się okazać przedstawienie zaświadczenia od pracodawcy, że po wygaśnięciu bieżącej umowy przez jakiś czas będą zawierane następne, i to nie na gorszych, lecz na równych bądź lepszych warunkach niż dotychczas. W niektórych sytuacjach konieczne może się okazać przyniesienie do banku zaświadczenia od pracodawcy, że przez określony czas, na przykład rok, będzie on chciał nadal mieć pracownika w swojej firmie.
Kredyt przy umowie zleceniu lub umowie o dzieło – jak go wziąć?
Wzięcie kredytu to żadna wielka filozofia, również wtedy, gdy jesteś zatrudniony na umowie zleceniu lub umowie o dzieło. Możesz udać się do stacjonarnego oddziału dowolnego banku i wypytać o możliwości, jakie masz jako kredytobiorca. Ponieważ jednak nie wiadomo, czy decyzja będzie w twoim przypadku korzystna, lepiej najpierw dokładnie przejrzeć bankowe oferty, aby dowiedzieć się, które banki takich kredytów udzielają.