Zwiększenie zdolności kredytowej ma szczególne znaczenie przy zobowiązaniach długoterminowych na wysokie kwoty. Mowa tu głównie o kredytach hipotecznych. Banki biorą pod uwagę wiele czynników, chcąc ocenić, czy dana osoba będzie w stanie regularnie spłacać kredyt przez wiele lat. Czy są więc sposoby na to, by zwiększyć zdolność kredytową?
- Zdolność kredytowa – co to jest?
- Zdolność kredytowa a forma zatrudnienia
- Uregulowanie zobowiązań finansowych
- Wysoki wkład własny
Zdolność kredytowa – co to jest?
Zdolność kredytowa to ocena możliwości potencjalnego kredytobiorcy do spłaty kredytu. Jest to analiza wiarygodności finansowej opierająca się na badaniach ilościowych i jakościowych. Te pierwsze biorą pod uwagę dochody, wydatki i stałe zobowiązania. Zadaniem banku jest ocena, czy w obecnej sytuacji finansowej wnioskującego jest nadwyżka, która będzie wystarczająca na to, by pokryć comiesięczną ratę. Ocena jakościowa opiera się na analizie sytuacji życiowej i mieszkaniowej. Brany pod uwagę jest wiek, wykształcenie, stan cywilny, wykonywany zawód, staż pracy, liczba osób w gospodarstwie domowym, status mieszkaniowy i majątkowy.
Zdolność kredytowa a forma zatrudnienia
Sposobów na poprawę zdolności kredytowej jest wiele, niektóre z nich nie są takie oczywiste. Banki przychylniej patrzą na klientów, którzy zatrudnieni są na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Najlepiej, by w danej pracy staż wynosił co najmniej 3 lub 6 miesięcy. Wówczas zdolność kredytowa w oczach banku zwiększa się.
Osoby, które pracują na podstawie umowy zlecenie lub o dzieło, będą miały trudniej. Przede wszystkim będą musiały udowodnić regularność dochodów i stałą współpracę z klientami. Wiedząc więc, że w przyszłości będziemy musieli zaciągnąć kredyt hipoteczny, warto pomyśleć o tym, co zrobić, by przejść na bezpieczniejszą formę zatrudnienia.
Uregulowanie zobowiązań finansowych
Warto przed staraniami o kredyt hipoteczny, uregulować bieżące zobowiązania. One obniżają naszą zdolność kredytową w znaczący sposób. Warto więc zrezygnować z kart kredytowych, zamknąć konta z limitami, spłacić kredyty. Jeśli tych zobowiązań jest kilka, należy rozważyć zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego, który połączy kredyty i ustalona zostanie jedna, mniejsza rata do spłaty.
Do zobowiązań finansowych zalicza się także koszty utrzymania gospodarstwa domowego, alimenty, składki ubezpieczeniowe i inwestycyjne, a także koszt utrzymania samochodu oraz nieruchomości. To wszystko może być brane pod uwagę przy wyliczaniu zdolności kredytowej. Warto więc pomyśleć o tym, jak można comiesięczne wydatki na to ograniczyć. Niektórzy decydują się na rezygnację z abonamentów te telefon, telewizję, platformy streamingowe z muzyką i filmami, rezygnują z dojazdów do pracy samochodem na rzecz tańszego autobusu itp.
Wysoki wkład własny
Chociaż banki wymagają przeważnie 20% wkładu własnego, im będzie on większy, tym lepiej. Dla banku będzie to istotny sygnał, że nasza sytuacja finansowa jest dobra i stać nas na kredyt. Wyższy wkład własny może też wpłynąć na lepsze warunki umowy, np. niższe oprocentowanie i RRSO.
To jest coś, co mi się przyda. Muszę powiększyć sobie zdolność kredytową, zanim wezmę kredyt na mieszkanie. Zależy mi na jak największej kwocie…
No jedyne co trzeba robić, żeby powiększyć zdolność kredytową to po prostu mieć głowę do finansów – wszytsko spłacać w terminie, nie zadłużać się i mieć coś odłożonego. Wtedy jest dużo prościej 🙂