Banknoty euro

Jak zwiększyć zdolność kredytową?

Zwiększenie zdolności kredytowej ma szczególne znaczenie przy zobowiązaniach długoterminowych na wysokie kwoty. Mowa tu głównie o kredytach hipotecznych. Banki biorą pod uwagę wiele czynników, chcąc ocenić, czy dana osoba będzie w stanie regularnie spłacać kredyt przez wiele lat. Czy są więc sposoby na to, by zwiększyć zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa – co to jest?

Zdolność kredytowa to ocena możliwości potencjalnego kredytobiorcy do spłaty kredytu. Jest to analiza wiarygodności finansowej opierająca się na badaniach ilościowych i jakościowych. Te pierwsze biorą pod uwagę dochody, wydatki i stałe zobowiązania. Zadaniem banku jest ocena, czy w obecnej sytuacji finansowej wnioskującego jest nadwyżka, która będzie wystarczająca na to, by pokryć comiesięczną ratę. Ocena jakościowa opiera się na analizie sytuacji życiowej i mieszkaniowej. Brany pod uwagę jest wiek, wykształcenie, stan cywilny, wykonywany zawód, staż pracy, liczba osób w gospodarstwie domowym, status mieszkaniowy i majątkowy.

Zdolność kredytowa a forma zatrudnienia

Sposobów na poprawę zdolności kredytowej jest wiele, niektóre z nich nie są takie oczywiste. Banki przychylniej patrzą na klientów, którzy zatrudnieni są na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Najlepiej, by w danej pracy staż wynosił co najmniej 3 lub 6 miesięcy. Wówczas zdolność kredytowa w oczach banku zwiększa się.

Osoby, które pracują na podstawie umowy zlecenie lub o dzieło, będą miały trudniej. Przede wszystkim będą musiały udowodnić regularność dochodów i stałą współpracę z klientami. Wiedząc więc, że w przyszłości będziemy musieli zaciągnąć kredyt hipoteczny, warto pomyśleć o tym, co zrobić, by przejść na bezpieczniejszą formę zatrudnienia.

Uregulowanie zobowiązań finansowych

Warto przed staraniami o kredyt hipoteczny, uregulować bieżące zobowiązania. One obniżają naszą zdolność kredytową w znaczący sposób. Warto więc zrezygnować z kart kredytowych, zamknąć konta z limitami, spłacić kredyty. Jeśli tych zobowiązań jest kilka, należy rozważyć zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego, który połączy kredyty i ustalona zostanie jedna, mniejsza rata do spłaty.

Do zobowiązań finansowych zalicza się także koszty utrzymania gospodarstwa domowego, alimenty, składki ubezpieczeniowe i inwestycyjne, a także koszt utrzymania samochodu oraz nieruchomości. To wszystko może być brane pod uwagę przy wyliczaniu zdolności kredytowej. Warto więc pomyśleć o tym, jak można comiesięczne wydatki na to ograniczyć. Niektórzy decydują się na rezygnację z abonamentów te telefon, telewizję, platformy streamingowe z muzyką i filmami, rezygnują z dojazdów do pracy samochodem na rzecz tańszego autobusu itp.

Wysoki wkład własny

Chociaż banki wymagają przeważnie 20% wkładu własnego, im będzie on większy, tym lepiej. Dla banku będzie to istotny sygnał, że nasza sytuacja finansowa jest dobra i stać nas na kredyt. Wyższy wkład własny może też wpłynąć na lepsze warunki umowy, np. niższe oprocentowanie i RRSO.  • To jest coś, co mi się przyda. Muszę powiększyć sobie zdolność kredytową, zanim wezmę kredyt na mieszkanie. Zależy mi na jak największej kwocie…

  • No jedyne co trzeba robić, żeby powiększyć zdolność kredytową to po prostu mieć głowę do finansów – wszytsko spłacać w terminie, nie zadłużać się i mieć coś odłożonego. Wtedy jest dużo prościej 🙂


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *