Ołówek na tle kalkulatora

Kalkulatory kredytowe – co wyliczają, kiedy warto z nich skorzystać?

Kalkulatory kredytowe to przydatne narzędzia, które są pomocne szczególnie w momencie, kiedy chcemy zaciągnąć w banku zobowiązanie i zastanawiamy się nad jego kosztami, ale i własnymi możliwościami. Pomagają one wyliczyć zdolność kredytową, wysokość raty czy RRSO. Jak więc działają takie kalkulatory kredytowe i kiedy warto z nich skorzystać?

Jak działają kalkulatory kredytowe?

Kalkulatory kredytowe to narzędzia dostępne w Internecie, które stworzone zostały na potrzeby osób, które są zainteresowane kredytami. Można je często spotkać na różnego rodzaju finansowych platformach doradczych. Korzystanie z kalkulatorów kredytowych nie wymaga szczególnych umiejętności czy wiedzy, obsługa narzędzia jest bardzo intuicyjna. W zależności od wybranego kalkulatora niezbędne będzie wpisanie takich danych jak okres kredytowania, kwota kredytu, wysokość dochodów, miesięczne zobowiązania czy oprocentowanie kredytu lub rodzaj rat. Po podaniu informacji narzędzie przystąpi do wyliczania np. zdolności kredytowej lub wysokości raty kredytu. Niektóre narzędzia, poza takimi wnioskami, udostępnią też oferty banków, które dopasowane będą do informacji, które wpisaliśmy i do naszej sytuacji finansowej. Z jakich kalkulatorów kredytowych warto więc skorzystać?

Kalkulatory zdolności kredytowej

To jeden z popularniejszych kalkulatorów. Dostępne są kalkulatory zdolności kredytowej kredytu hipotecznego lub gotówkowego. Od tego, który wybierzemy, zależy ilość wpisywanych danych. Większym zainteresowaniem cieszy się kalkulator kredytu hipotecznego, ponieważ określi on, o jaką kwotę możemy wnioskować w banku. Trzeba będzie podać w nim okres spłaty, który nas interesuje, oprocentowanie, rodzaj rat, limity na kartach kredytowych, raty innych kredytów, stałe zobowiązania, miesięczny dochód i liczbę osób w gospodarstwie. Po chwili zobaczymy symulację naszej zdolności kredytowej i prognozowaną kwotę, o jaką w naszej sytuacji możemy się starać.

Kalkulatory rat

Kalkulatory rat kredytów gotówkowych lub hipotecznych nie wymagają podawania wielu informacji. Zazwyczaj wystarczające jest wpisanie kwoty kredytu, okresu kredytowania i oprocentowania. Po analizie tych danych okaże się, jaka jest prognozowana wysokość spłat, biorąc pod uwagę zarówno raty malejące, jak i równe.

Kalkulatory RRSO

RRSO to całkowite koszty kredytów, warto więc sprawdzić, jakie mogą one być. Kalkulatory RRSO wymagają podania informacji odnośnie kwoty kredytu, okresu kredytowania, oprocentowania, prowizji, typu rat i ewentualnych innych kosztów. Po chwili okaże się, jak wysokie będzie RRSO naszego zobowiązania.

Kalkulatory kredytu konsolidacyjnego

Kalkulatory kredytu konsolidacyjnego różnią się od pozostałych narzędzi. W tym przypadku wpisujemy każde zobowiązanie, które chcemy skonsolidować. Niezbędne jest podanie kwot tych kredytów, rodzaju zobowiązania, oprocentowania oraz okresu kredytowania. Po wpisaniu wszystkich zobowiązań należy podać oprocentowanie i okres spłaty kredytu konsolidacyjnego. Po chwili okaże się, jaka może być prognozowana rata takiego zobowiązania na pokrycie innych kredytów.  • Kalkulatory kredytowe potrafią być mega przydatne, w szczególności, jeśli ktoś ma zerowe pojęcie o finansach. Do mnie można mówić i mówić, a ja tylko chcę znać wysokość raty kredytu, to mi w zupełności wystarcza.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *