Na czym polega dokonywanie płatności kartą kredytową? W jaki sposób ona działa? Czym różni się od karty debetowej?
Co to jest karta kredytowa?
Karta kredytowa to karta płatnicza, którą bank wydaje w ramach przyznanego klientowi limitu kredytowego. Trzeba zaznaczyć, że nie jest ona tym samym co karta debetowa – korzysta się z niej podobnie, ale karta kredytowa nie jest powiązana z kontem osobistym, a zamiast tego środki pobierane są z rachunku kredytowego. Tak naprawdę więc płaci się pieniędzmi niebędącymi naszą własnością, a całą kwotę trzeba później spłacić wraz z odsetkami.
Jak działa karta kredytowa?
W przypadku używania karty kredytowej odsetki naliczane są przez bank od zadłużenia na rachunku karty. Zaczynają być naliczane w momencie, w którym użytkownik skorzysta z karty albo przekroczony zostanie termin jej spłaty.
Można uniknąć płacenia odsetek. Banki oferują karty z okresem bezodsetkowym. Wynosi on zazwyczaj 50-60 dni, z czego 30 dni obejmuje okres rozliczeniowy, a pozostałe stanowią dodatkowy czas na spłatę zadłużenia. To oznacza, że dokonując płatności kartą pierwszego dnia okresu rozliczeniowego, na spłacenie kwoty ma się więcej niż 30 dni. Jeżeli spłata zostanie wykonana w tym terminie, nie zostaną naliczone odsetki, a jedyną opłatą, jaką trzeba będzie uiścić, będzie ta za użytkowanie karty.
Część banków oferuje nawet karty kredytowe, w przypadku których użytkownik zostaje zwolniony z wszelkich opłat, pod warunkiem, że będzie korzystał z karty podczas zakupów z odpowiednią częstotliwością albo zapewni odpowiednie wpływy na bankowy rachunek.
Jak założyć kartę kredytową?
Żeby wyrobić taką kartę, trzeba złożyć w banku odpowiedni wniosek. Do tego trzeba przedstawić dokument potwierdzający tożsamość, a także dokumenty potwierdzające uzyskiwane dochody – zaświadczenie o zatrudnieniu i miesięcznych dochodach, a także wyciąg z konta bankowego.
Decyzja o wydaniu karty kredytowej jest przez bank podejmowana najczęściej w ciągu tygodnia. Karta zostaje użytkownikowi przysłana drogą pocztową. Żeby móc z niej korzystać, należy dokonać jej aktywacji, podpisać ją, ustalić do niej PIN, a także ewentualne limity dziennych transakcji.
Limity powinny być ustalane szczególnie ostrożnie. Wyższy limit daje nam więcej dodatkowych środków do dyspozycji, a to dla nas oczywiście większa swoboda. Możemy dokonywać płatności, nie troszcząc się zbytnio o to, że przekroczymy limit.
Jednak to właśnie limit trzyma nas w ryzach. Jeśli jest zbyt wysoki, możemy wydawać środki bez skrępowania. Banki chętnie przyznają wyższe limity, licząc właśnie na to, że klienci dokonają płatności kartą na większe sumy, przez co trudniej będzie im spłacić w całości dług, a od niezwróconej kwoty naliczane są wysokie odsetki.
Potrzeba dużej samodyscypliny, żeby nie wpaść w tę pułapkę. Najbezpieczniej jednak jest już na wstępie ograniczyć limit na karcie do takiej kwoty, którą bylibyśmy w stanie spłacić z wynagrodzenia za jeden miesiąc.