Zobowiązania wszelkiego rodzaju są codziennością ponad polowy Polaków. Spory odsetek kredytobiorców zaciąga kredyty gotówkowe, które są najszybszym i bardzo tanim sposobem na uzyskanie dodatkowych środków pieniężnych. Co warto wiedzieć na ich temat?
Co to jest kredyt gotówkowy?
Kredyt gotówkowy to najprostsza forma zobowiązań udzielanych przez banki. Korzystają z niego osoby prywatne, ponieważ zalicza się do grupy kredytów konsumenckich, czyli dla kredytobiorców niezwiązanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Formą wypłaty środków jest gotówka – zarówno w formie fizycznej lub, częściej, na konto bankowe kredytobiorcy. Można wydatkować ją w dowolny sposób. Warto zaznaczyć, że mimo że pieniądze można spożytkować na wszelki cel, banki pytają o powód zaciągania zobowiązania – wynika to z przepisów ustawy i nie jest w żaden sposób weryfikowane. Kredyty gotówkowe w dzisiejszych czasach udzielane są zarówno online, jak i w placówkach bankowych. Od kredytobiorcy nie wymaga się spełniania skomplikowanych warunków czy wypełniania wielu dokumentów. Zazwyczaj wystarczy jedynie wniosek o kredyt z podstawowymi danymi osobowymi oraz zaświadczenie o zarobkach. Decyzje kredytowe wydawane są bardzo szybko – zazwyczaj środki są udostępniane najpóźniej kolejnego dnia roboczego od złożenia wniosku.
Jak znaleźć najlepszy kredyt gotówkowy?
Kredyty bankowe nie są udzielane za darmo. Konieczne jest poniesienie kosztów zaciągnięcia zobowiązania. Zalicza się do nich głównie oprocentowanie oraz prowizja. Czasem do podstawowych opłat mogą dojść także inne, zazwyczaj nieobowiązkowe np. ubezpieczenie spłaty zobowiązania. Chcąc porównać między sobą oferty, by wybrać najlepszą, należy kierować się RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopą oprocentowania, która stanowi całkowity koszt kredytu ponoszony przez klienta. Warto jednak zaznaczyć, że obliczana jest ona dla przykładu reprezentatywnego i może ulec zmianie w zależności od parametrów kredytu gotówkowego, jak i zdolności kredytowej kredytobiorcy. Przydatne podczas porównywania kredytów gotówkowych są kalkulatory oraz rankingi, w których zestawione są najlepsze oferty w danym czasie. Dopasowany do swoich potrzeb kredyt gotówkowy znajdziesz na bankier.pl/smart/kredyty-gotowkowe. Szukając dobrej oferty, warto także wziąć pod uwagę wysokość miesięcznej raty tak, aby była ona możliwa do spłaty aktualnie, jak i w razie pogorszenia się sytuacji materialnej. Można obliczyć ją, dzieląc kwotę do spłaty wyliczoną przez kalkulator przez liczbę miesięcy. Przy kredycie gotówkowym istnieje opcja skorzystania z pomocy doradcy bądź pośrednika kredytowego, jednak zazwyczaj robi się to w przypadku bardziej skomplikowanych zobowiązań, np. kredytów hipotecznych.
Kto może otrzymać kredyt gotówkowy?
Do otrzymania kredytu gotówkowego konieczne jest spełnienie bardzo prostych wymagań. Należą do nich:
- pełnoletność,
- pełna zdolność do czynności prawnych,
- udokumentowane stałe źródło dochodu,
- zdolność kredytowa,
- polski adres zamieszkania.
Podstawą do wydania negatywnej decyzji odnośnie do zobowiązania bardzo często są brak zdolności kredytowej, niespłacane wcześniejsze zobowiązania albo niskie wynagrodzenie. Banki odmawiają w takich przypadkach udzielenia kredytu z powodu zbyt dużego ryzyka braku spłaty zobowiązania.
Warto podkreślić, że niektóre banki mogą mieć w swoje ofercie preferencyjne produkty przeznaczone dla określonej grupy kredytobiorców. Należą do nich m.in.: małżeństwa, młode osoby, emeryci, renciści, rolnicy, obcokrajowcy, osoby pracujące za granicą.
Niespłacony kredyt gotówkowy – konsekwencje
W poprzednim akapicie wspomnieliśmy o negatywnej decyzji kredytowej, jako sposobie zabezpieczenia się banków przed brakiem spłaty zobowiązania. Co jednak w sytuacji, gdy wydana została pozytywna decyzja, a środków na spłatę zobowiązania brak? Pierwszy krok banku to próba skontaktowania się z dłużnikiem w celu przypomnienia mu o konieczności spłaty zadłużenia. Nie należy unikać kontaktu z instytucją, ponieważ może ona podsunąć korzystne rozwiązania, pozwalające dłużnikowi na uregulowanie rat – wakacje kredytowe, obniżenie rat albo konsolidacja, w przypadku osób, które posiadają kilka zobowiązań. Gdy niepodjęte zostaną tego typu kroki, wysłane zostaje ostateczne wezwanie do zapłaty. Jeżeli nie zostanie ono zrealizowane, bank ma prawo rozwiązać umowę kredytową, w związku z czym na kredytobiorcę spada obowiązek uregulowania całego zobowiązania. Niezrealizowanie go powoduje rozpoczęcie windykacji za pośrednictwem firmy windykacyjnej. Brak rekcji na ich wezwania może skutkować wysłaniem sądowego wniosku o nakaz zapłaty. Nie spełnienie jego zapisów powoduje uruchomienie procedury egzakcji komorniczej, dzięki której bank odzyska należne mu środki. Wszystkie te kroki związane są koniecznością uiszczenia dodatkowych opłat za czynności oraz odsetek karnych przewidzianych w umowie.
Oprócz konsekwencji finansowych niesolidny kredytobiorca musi liczyć ze znacznym spadkiem wiarygodności kredytowej, wpisem do KRS oraz BIK. Utrudni to nie tylko zaciągnięcie kredytu w przyszłości, ale i zakup na raty czy podpisanie umowy abonamentu. Polskie prawo nie przewiduje kary więzienia dla niesolidnego kredytobiorcy. Tego typu postępowanie może być niezwykle obciążające emocjonalnie, nierzadko jest powodem zaburzeń psychicznych dłużnika.
Gdy chciałem wziąć kredyt na telewizor, to byłem w szoku, że pytano mnie o tyle informacji. A to czy jestem żonaty, a ile mógłbym spłacać rat, a przez ile… No masakra jakaś…
Mnie pytano o to, jak mi się mieszka w mojej dzielnicy, ale mam wrażenie, że starsza pani z banku po prostu mnie podrywała…:D