Żaden bank nie udzieli nam kredytu na mieszkanie bez wkładu własnego. W końcu jest to dla niego zabezpieczenie na wypadek, gdyby kredytobiorca okazał się niewypłacalny. A czy brak tych środków całkowicie przekreśla nasze szanse na kredyt? Nie, przedstawiamy kilka sposobów na otrzymanie kredytu mieszkaniowego bez wkładu własnego.
Jak kupić mieszkanie bez wkładu własnego?
Aktualnie, minimalna wysokość wkładu własnego, jaką banki wymagają od kredytobiorców, wynosi 20% wartości nieruchomości. Istnieje jednak szansa na niższy wkład własny, wynoszący 10%, pod warunkiem, że skorzystamy z dodatkowego ubezpieczenia kredytu. Warto również pamiętać, że wkładem własnym nie zawsze musi być gotówka. Dlatego, jeśli nie posiadamy oszczędności na pokrycie nawet 10%, powinniśmy wypróbować inne sposoby na uzyskanie kredytu hipotecznego.
Pierwszym z nich jest zabezpieczenie inną nieruchomością. Jeśli posiadamy już jakieś mieszkanie, to bank może przyjąć je jako wkład własny. Co więcej, mieszkanie te wcale nie musi do nas należeć. Banki zaakceptują również nieruchomość należącą do innej, bliskiej nam osoby. Oczywiście pod warunkiem, że przystąpi ona do kredytu razem z nami.
Pożyczka na wkład własny
Najbardziej popularnym sposobem na sfinansowanie wkładu własnego jest zaciągnięcie pożyczki lub kredytu gotówkowego. Taką pożyczkę bardzo często możemy otrzymać także od dewelopera, od którego kupujemy mieszkanie. Jednak warto pamiętać tutaj o naszej zdolności kredytowej, której nie możemy zepsuć. Dlatego o kredyt gotówkowy na wkład własny należy wnioskować w odpowiednim momencie.
Niezbędne środki możemy pożyczyć również od rodziny. Możliwe, że któraś z bliskich nam osób, może przekazać nam darowiznę pieniężną. Najlepiej, jeśli będzie ona należeć do pierwszej grupy podatkowej (rodzice, małżonek, dziadkowie, rodzeństwo), ponieważ wtedy kwota zwolniona od podatku może wynieść prawie 20 000 złotych.
Środki na koncie emerytalnym jako wkład własny
Innym sposobem na uzyskanie kredytu bez wkładu własnego, jest wykorzystanie środków, które zgromadziliśmy na naszym koncie emerytalnym w ramach IKE czy IKZE. Co ważne, aby skorzystać z tej możliwości, nie musimy ich nawet wypłacać. Bank sam zabezpieczy zgromadzone fundusze do wysokości potrzebnej kwoty. Ważne jednak, aby umowa z bankiem nie zakładała, że zgromadzone środki zostaną przeznaczone na spłatę kredytu, ponieważ przedwczesne upłynnienie środków z konta emerytalnego wiąże się z koniecznością opłacenia prowizji.
Programy rządowe a kredyt hipoteczny
Co jakiś czas pojawiają się programy rządowe, które mają na celu pomóc młodym ludziom uzyskać środki na zabezpieczenie dla banku. Do 2018 roku głośnio było o programie Mieszkanie dla Młodych, dzięki któremu osoby, spełniające określone kryteria, nie musiały martwić się o wkład własny. Z kolei w 2019 roku ruszył system dopłat do najmu, który zastąpił niewprowadzony w życie projekt Indywidualnych Kont Mieszkaniowych.
Jak widać, sposobów na uzyskanie kredytu hipotecznego bez wkładu własnego jest wiele, wystarczy tylko trochę cierpliwości i sprytu. Oprócz wyżej wymienionych rozwiązań można pomyśleć o zawyżeniu wartości nieruchomości z rynku wtórnego. Niektóre banki są skłonne przyjąć różnicę pomiędzy wyceną nieruchomości a ceną zakupu jako wkład własny.
No super, nie spodziewałem się, że da się załatwić kredyt bez wkładu własnego! Muszę popytać u siebie w banku