Wiele osób uznaje pożyczkę i kredyt za pojęcia tożsame – synonimy określające identyczne produkty. Jest to błąd, ponieważ kredyt hipoteczny i pożyczka hipoteczna to dwie różne, całkowicie osobne oferty. Jakie konkretnie są różnice? Kiedy warto sięgnąć po kredyt hipoteczny, a kiedy po pożyczkę hipoteczną?
Czym charakteryzuje się kredyt hipoteczny?
Czym właściwie jest kredyt hipoteczny? To popularny produkt finansowy oferowany przez banki, który przeznacza się na zakup nieruchomości – mieszkania, domu czy działki budowlanej, czasem także na remont. Może być udzielany na wysokie kwoty od kilkudziesięciu tysięcy do nawet ponad miliona – oczywiście jego wysokość będzie zależała od zdolności kredytowej klienta. Najczęściej jest przyznawany na wiele lat, a bank dokładnie weryfikuje kredytobiorcę, jak również musi szczegółową wiedzę, na co zostaną przeznaczone pieniądze.
Czym jest pożyczka hipoteczna?
Pożyczka hipoteczna to coś zupełnie innego niż kredyt hipoteczny. Przede wszystkim może być udzielana zarówno przez banki, jak i firmy pozabankowe, dodatkowo zalicza się do finansowania niecelowego. To oznacza, że pieniądze można wydać na cokolwiek i nie ma konieczności powiadamiania instytucji finansowej, co chcemy z nimi zrobić. Wysokość pożyczki także będzie uzależniona od naszej zdolności kredytowej, a w bankach weryfikacja jest zdecydowanie większa niż w przypadku firm pozabankowych. Podobnie jak przy kredycie, pożyczka hipoteczna także zabezpieczana jest hipoteką. Okres kredytowania może wynieść nawet 25 lat
Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna – różnice
Z opisów wynika, że oba te produkty są bardzo podobne, jednak różnice między nimi, choć niewielkie, są znaczące. Pożyczka hipoteczna jest zobowiązaniem niecelowym, czyli nie trzeba zgłaszać bankowi, na co wydane zostaną pieniądze. Dodatkowo wysokość pożyczki z założenia jest mniejsza niż przy kredycie. Zazwyczaj zamyka się w granicach kilkudziesięciu tysięcy złotych, choć wiele będzie zależało od wartości nieruchomości, która stanowi zabezpieczenie (max. do 70%). Często wymagane są także dodatkowe zabezpieczenia, co wlicza się do kosztów dodatkowych.
Kredyt hipoteczny jest przeznaczony do kupna mieszkania lub domu, a to sprawia, że można zyskać naprawdę wysokie kwoty, jeżeli nasza zdolność kredytowa jest odpowiednio wysoka. Oprócz tego pieniądze nie mogą zostać wykorzystanie w innym celu niż zakup czy budowa nieruchomości, czasem zezwala się też na remont czy adaptację.
Istotną różnicą między kredytem hipotecznym a pożyczką hipoteczną będzie także wysokość oprocentowania. W przypadku pożyczki jest ono zazwyczaj wyższe niż przy kredycie, co wiąże się z większym ryzykiem, zwłaszcza gdy mowa jest o pożyczkach pozabankowych. Mimo wszystko zarówno kredyty, jak i pożyczki hipoteczne w porównaniu z innymi produktami finansowymi na rynku, mają jedne z niższych oprocentowań.
Kiedy wybrać kredyt hipoteczny, a kiedy pożyczkę hipoteczną?
Wybór danego produktu finansowego oferowanego przez bank będzie zależał od tego, na czym nam zależy. Kredyt hipoteczny jest trudniej dostać i trzeba się liczyć ze znacznie większymi wymaganiami do spełnienia, razem z przedstawieniem całej dokumentacji związanej z nieruchomością. Można za to otrzymać zdecydowanie więcej pieniędzy i na całkiem korzystnych warunkach.
Pożyczkę hipoteczną dostać można trochę łatwiej, choć jako że zabezpieczeniem jest hipoteka, koniecznie należy przedstawić wpis do księgi wieczystej. Wymagań jest jednak mniej, ale i kwota możliwa do uzyskania nie jest zbyt wysoka. To sprawia, że pożyczka hipoteczna nie nadaje się zbytnio do zakupu nieruchomości. Można za jej pomocą zrobić remont, kupić samochód czy wyjechać na wakacje, ewentualnie jeżeli nasz wkład własny jest na tyle duży, że brakuje nam tylko niewielkiej kwoty do zakupu mieszkania czy domu, również i w ten sposób wykorzystać pieniądze.
Jeżeli zależy nam na zakupie nieruchomości i chcemy skupić się na tym, kredyt hipoteczny będzie lepszym rozwiązaniem. Gdy chcemy mieć więcej swobody, a zakup mieszkania nie jest naszym celem, pożyczka hipoteczna może być lepsza nawet od st|ardowego kredytu gotówkowego, zwłaszcza z racji niższego oprocentowania.