Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu kredyty walutowe cieszyły się bardzo dużą popularnością. Jednak w związku z wieloma kontrowersjami, wprowadzone zostały regulacje ograniczające możliwość przyznawania zobowiązań w obcej walucie. Sprawdzamy, co mówią obecne przepisy.
Kredyt walutowy – ograniczenia w przyznawaniu
Kredyty walutowe często postrzegane są jako tańsze, ponieważ w ich przypadku miesięczna rata jest niższa, niż ta spłacana w złotówkach. To jednak pozorna oszczędność, o czym przekonali się frankowicze.
O co chodzi? Jeszcze kilka lat temu w Polsce dużą popularnością cieszyły się kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich. Kurs tej waluty był bardzo korzystny, co pozwalało obniżyć całkowite koszty. Nie na długo niestety, ponieważ po pewnym czasie kurs zaczął rosnąć, a kredytobiorcy mieli coraz większy problem ze spłatą zadłużenia.
Dopiero wtedy zaczęto mówić o tym, że kredyt walutowy niesie za sobą duże ryzyko – szczególnie jeśli zaciągany jest na kilkadziesiąt lat. Ze względu na społeczne niezadowolenie, banki zaczęły wycofywać te produkty ze swojej oferty. Co więcej, powstały regulacje prawne, które dokładnie określają, kto może starać się o kredyt hipoteczny w obcej walucie.
Kto może starać się o kredyt w obcej walucie?
Jeśli mieszkasz i zarabiasz w Polsce, masz niewielkie szanse na to, aby otrzymać kredyt walutowy. Dlaczego? Ponieważ wedle obowiązujących przepisów, banki muszą udzielać zobowiązań w takiej walucie, w jakiej zarabia kredytobiorca. Jeśli więc otrzymujesz wynagrodzenie w złotówkach, tylko o takie środki możesz się starać.
A co, gdy pracujesz za granicą lub podjąłeś współpracę z zagranicznym przedsiębiorstwem i na Twoje konto wpływa przelew w obcej walucie? Wtedy oczywiście możesz starać się o kredyt, ale tutaj też jest zasada taka, że wniosek o zobowiązanie w euro składasz tylko wtedy, gdy dochody liczone są w euro itp.
Dobra wiadomość jest natomiast taka, że nie będą dotyczyć Cię koszty przewalutowania czy różnice kursowe, a oprocentowanie kredytu w walucie może być niższe. Ryzyko pojawia się dopiero wtedy, gdy zmienisz pracę i zaczniesz zarabiać w innej walucie.
W jakim banku kredyt walutowy?
Największy problem, jaki może się pojawić, gdy chcesz zaciągnąć kredyt walutowy, to dostępność ofert. Ze względu na kontrowersje wokół kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich, a także na zaostrzone regulacje, banki niechętnie tworzą taką ofertę. Co więcej, zainteresowanie nią jest na tyle znikome, że jest to nieopłacalne.
Najłatwiej jest, gdy zarabiasz w euro, ponieważ takich produktów jest najwięcej, a co za tym idzie, masz z czego wybierać, możesz porównywać warunki. W przypadku innych walut będzie już trudniej, konieczne może być przeprowadzenie dokładnego researchu.
W tym pomóc mogą porównywarki kredytów. Są to narzędzie zbierające informacje z różnych, współpracujących z serwisem banków. W jednym miejscu sprawdzisz więc warunki kilku ofert, dowiesz się, która z nich jest najkorzystniejsza. To powinno ułatwić Ci to zadanie.