Karta płatnicza, telefon, słuchawki i zegarek

Limit odnawialny na koncie – na czym polega, kiedy się opłaca?

Limit odnawialny na koncie lub też konto z debetem, to jedna z możliwości, jaką daje nam bank. Pozwala on na uzyskanie dostępu do większej ilości gotówki, a tym samym zapłatę za większe zakupy, bez konieczności udawania się do banku po kredyt czy pożyczkę. Czym jest limit odnawialny? Jak działa? Kiedy się opłaca i na co powinno się uważać?

Czym jest limit odnawialny?

Limit odnawialny lub też inaczej, konto debetowe na rachunku rozliczeniowym, to pewna forma kredytowania, udzielana przez bank. Połączony jest ze st|ardowym kontem i pozwala na korzystanie z pieniędzy w ilości większej niż comiesięczne wpływy. Nie jest tutaj wydawana żadna dodatkowa karta, używamy więc tej st|ardowo dołączonej do konta ROR. Często mylony jest z kredytem odnawialnym, który jest bardzo podobnym produktem, jednak zazwyczaj wiąże się z wydaniem karty kredytowej i często wyższymi kosztami. Limit odnawialny jest zazwyczaj na nieco niższe sumy, których wysokość będzie zależała od naszej zdolności kredytowej.

Ile można dostać w ramach limitu odnawialnego?

Wysokość kwoty, możliwej do udostępnienia, będzie zależała od naszej zdolności i wiarygodności kredytowej. Zazwyczaj nie ma tu mowy o wysokich kwotach i banki ustalając limit, biorą pod uwagę nasze comiesięczne wpływy na konto ROR. Oznacza to, że np. zarabiając 3 tys. zł, możemy dostać debet w wysokości kolejnych 3 tys. albo dwu- lub trzykrotność tej sumy (czasem jednak może być nawet mniej). Co za tym idzie, nie są duże pieniądze, jednak w wielu przypadkach, choćby zdarzeniach losowych, może być to kwota wystarczająca. Pozwala to na natychmiastowy dostęp do gotówki bez konieczności wizyty w banku.

Kobieta płacąca kartą

Jak działa limit odnawialny?

Limit odnawialny działa w ten sposób, że w pierwszej kolejności korzystamy z pieniędzy, które co miesiąc otrzymujemy na konto. Gdy dochodzimy do salda 0, wówczas następne transakcje będą czerpać fundusze już z dostępnego na podstawie umowy limitu. Innymi słowy, nie ma konieczności korzystania z tego za każdym razem, a tylko wtedy, gdy koszty przekraczają nasze dochody. Spłata tak powstałego zadłużenia, naliczana jest każdego miesiąca. To znaczy, że jeżeli w poprzednim okresie rozliczeniowym wydaliśmy 500 zł z limitu, w następnym kwota ta będzie automatycznie pobrana z naszego konta. Zarabiając więc 3 tys. zł, zostanie nam odjęte 500 zł i tym samym na koncie będziemy mieć 2,5 tys. zł. Jeżeli nie skorzystaliśmy z debetu, wówczas nic nie zostanie odliczone.

Na co uważać przy limicie odnawialnym?

Limit odnawialny bywa przydatny w niektórych przypadkach, trzeba jednak uważać, jak korzysta się z takiej możliwości. Jeżeli sięgamy po debet często, może okazać się, że pojawi się problem ze spłatą. Nawet przy niskich limitach, takie comiesięczne wydatki mogą zdecydowanie pogorszyć naszą sytuację finansową. Jeżeli kolejne wpłaty na konto nie są w stanie pokryć naszego zadłużenia, zamiast się ono zmniejszać, będzie coraz wyższe, a nam niewiele pozostanie do codziennego życia i wciąż konieczne będzie zadłużanie się.

Kiedy opłaca się korzystać z limitu odnawialnego?

Limit odnawialny na koncie to dobre rozwiązanie na czarną godzinę i w sytuacjach losowych. Sprawdzi się dobrze w momencie, gdy posiadamy stałe źródło dochodu i pewną sytuację finansową, a przede wszystkim, potrafimy właściwie zarządzać swoimi finansami. Innym przypadku, powstały na koncie debet, może nam przynieść tylko kłopoty, a nie być korzystnym rozwiązaniem.  • Fajna alternatywa dla debetu, muszę sprawdzić, czy w moim banku to mają, jeżeli tak to będę korzystać, zwłaszcza w awaryjnych sytuacjach 🙂


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *